26. Polskie Nagrody Filmowe ORŁY. CANAL + dla każdego!

Po raz 26 w pierwszy poniedziałek marca 2024 roku zostaną wręczone najważniejsze wyróżnienia branży filmowej w kraju: Polskie Nagrody Filmowe Orły. Gala dostępna będzie na CANAL+, a na czas trwania tej wyjątkowej uroczystość kanał zostanie odblokowany! Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:40 relacją z czerwonego dywanu, następnie dwadzieścia minut później będziemy świadkami startu ceremonii.  Wśród nominowanych w tegorocznej, 26. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły znalazły się koprodukcje CANAL+, w tym „Zielona granica” w reżyserii Agnieszki Holland z szansami na sześć statuetek i „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana z szansą na osiem nagród.

Historia Polskiej Nagrody Filmowej Orły

Historia Polskich Nagród Filmowych rozpoczyna się w 1999 roku, gdy po raz pierwszy w Warszawie, w kinie Capitol zostały one przyznane przez Stowarzyszenie Niezależnych Producentów Filmowych i Telewizyjnych. Inicjatywa ta wyszła spod pomysłu Dariusza Jabłońskiego, ówczesnego prezesa stowarzyszenia. Nagrody, wręczane w dwunastu kategoriach, miały na celu wyróżnienie osiągnięć filmowych z danego roku. Ewolucja nagród nastąpiła w 2003 roku, gdy powstała Polska Akademia Filmowa, wzorująca się na podobnych instytucjach w innych krajach. Przejście to oznaczało formalizację procesu nagradzania filmowych osiągnięć sprawiając, że są jednymi z najbardziej znaczących nagród dla aktora w kraju.

W jaki sposób przyznaje się nagrody?

Nominowanym do Polskiej Nagrody Filmowej może zostać film fabularny wraz twórcami i  aktorami, który był wyświetlany ponad tydzień w kinach czy innych dostępnych dla oglądających pokazach. Aby otrzymać nominację należy uzyskać jeden z pięciu najlepszych wyników w danej kategorii. Następnie etap głosowania dzieli się na dwie części – jeden z nich jest korespondencyjny a drugi tajny. Zazwyczaj głosowania startują już w styczniu i kończą się lutym. Dodatkowo od 2017 roku Nagroda Publiczności należy do użytkowników Wirtualnej Polski – za pomocą specjalnej strony użytkownicy wybierają swojego ulubieńca z ekranu. Od 2022 roku przed galą przyznania nagród odbywa się cykl rozmów z nominowanymi, prowadzony przez dziennikarza Wirtualnej Polski Grzegorza Betleja.

Każdy kto jest zainteresowany nominowanymi filmami może skorzystać z pokazów w kinie Iluzjon – to świetna okazja by zapoznać się kandydatami do nominacji.

Statuetka

Niezwykłość statuetki podkreśla indywidualne rzeźbienie tradycyjnymi metodami. To małe dzieło sztuki autorstwa Adama Fedorowicza wykonane jest z podstawki z marmuru wraz z rzeźbą taśmy filmowej przechodzącej w skrzydła orła wykonane z brązu. Statuetka ma aż 37 cm wysokości i wagę ok 2kg. Wyjątkowa i majestatyczna nagroda budzi podziw i szacunek wśród artystów.

Nagroda Orły
Skip to content