5 Nietypowych zastosowań Internetu: innowacje, które zmieniają świat!

W dzisiejszym świecie Internet stał się nieodłączną częścią naszego życia, umożliwiając nam dostęp do ogromnej ilości informacji, rozrywki oraz usług online. Jednak jego znaczenie sięga znacznie dalej niż tylko surfowanie po stronach internetowych czy oglądanie filmów. Dzięki swojej szybkości i niezawodności,  znalazł zastosowanie w różnych dziedzinach, z których nie zdajemy sobie sprawy, że to właśnie tam jest wykorzystywany. Poniżej przedstawiamy pięć nietypowych zastosowań tego rodzaju łączności, które naprawdę zmieniają świat.

1. Puk puk! Kontrola ula!

 Powszechnie znanym cytatem jest zdanie wypowiedziane przez Alberta Einsteina „Kiedy wyginie ostatnia pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata.” Pszczoły odgrywają kluczową rolę w zapylaniu roślin, a z wielkim strachem obserwujemy jak ich populacja maleje w niepokojącym tempie na całym świecie. Stosowanie pestycydów, choroby, nadmierne przekształcanie terenów zielonych w miejskie to tylko jedne z wielu powodów dlaczego tak się dzieje. Tutaj niespodziewaną ale jakże ważną role zaczął odgrywać Internet bo to właśnie dzięki niemu, naukowcy i hodowcy pszczół mogą monitorować zdrowie i aktywność swoich uli w czasie rzeczywistym. Oprócz kamery, która przekazuje obraz, powstały specjalne sensory wewnątrz uli zbierające dane o temperaturze, wilgotności a także wadze całego pszczelego domu. Właściciel może w wygodny sposób poprzez  aplikacje  „podejrzeć” warunki wewnątrz oraz to czy wszystkie parametry są w normie. Dlaczego jest to takie istotne? Jeśli spojrzymy na temperaturę to odgrywa ona kluczową role  w przypadku zimy, od niej zależy przeżywalność mieszkańców ula a także odpowiedni czas rozpoczęcia pszczelej pracy. Czujniki wilgotności mogą zapobiegać rozwojowi pleśni i chorób a alarm być może ochroni przed atakiem innych zwierząt chcących ukraść odrobinę złotej słodkiej cieczy.  Możliwość kontroli całej pasieki w czasie rzeczywistym pozwala nie dość, że doskonalić technologię pozyskiwania miodu, ochronić owady przed śmiercią a także maksymalizować ich pracę. Dzięki Internetowi pszczelarze mogą spać spokojnie!

2. Operacje na odległość

To może być dla Was zaskoczeniem ale pierwsze transmisje operacji odbyły się  w roku 1964 roku. To właśnie wtedy  doktor Michael DeBakey, wybitny kardiochirurg z Houston w Teksasie, dokonał przełomu w historii medycyny, przeprowadzając operację endarterektomii tętnicy szyjnej, która została transmitowana na żywo przez telewizję. W trakcie tego medycznego wydarzenia, lekarze z Genewy mogli obserwować cały zabieg, który odbywał się w Szpitalu Metodystów w Houston. Sygnał telewizyjny został przesłany za pośrednictwem prywatnej sieci telekomunikacyjnej. Oczywiście, transmisja to nie to samo co zdalna operacja ale to dopiero pierwszy krok do rozwoju tej technologii! Zdalne operacje chirurgiczne, stanowią rewolucyjny kierunek w dziedzinie medycyny, wykorzystujący zaawansowane technologie komunikacyjne do wykonywania zabiegów chirurgicznych na odległość. Ta innowacyjna praktyka umożliwia chirurgom  przeprowadzanie skomplikowanych procedur nawet w miejscach oddalonych geograficznie od pacjenta, poprzez sterowanie robotami za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu pacjenci mogą korzystać z usług wysoko wykwalifikowanych chirurgów bez konieczności podróżowania na dalekie odległości, co może być wybawieniem gdy pomoc jest potrzebna natychmiast. Mogłoby się wydawać, że ten sposób operowania powinien zmienić świat medycyny lecz niestety na ten moment, operacje na odległość częściej dostają kłody pod nogi niż pochwalne pieśni. Powodów jest kilka, głównym jest finansowanie tego typu operacji ­– wymagają one o wiele więcej pieniędzy niż standardowe, dodatkowo musimy wziąć pod uwagę aspekt technologiczny czyli dobre połączenie internetowe i odpowiedni sprzęt a także kwestie prawne. Niezaprzeczalnie Operacja Lindbergh w 2001 roku gdzie wykonywano standardowy zabieg operacji woreczka żółciowego ale przez międzykontynentalne połączenie mimo poniesionych nakładów finansowych pozwoliła otworzyć koncepcje operacji zdalnych na większą skalę. Zauważono, że można byłoby w ten sposób pomagać ludziom na terenach objętych działaniami wojennymi. Aby taki zabieg mógł się wydarzyć potrzebna jest infrakstutura medyczna po stronie szpitala, w którym leży pacjent jak i lekarza, który będzie podchodził do zabiegu. Istnieje jeszcze inny problem, który zgłaszają lekarze i naukowcy. Mimo wielkiej precyzji jaką daje robot, lekarz po drugiej stronie ma ograniczony zmysł dotyku. Na ten moment maszyna nie potrafi odwzorować odczuć siły nacisku narzędzia i oporu tkanki tak jak czułby to lekarz stosując tradycyjne narzędzie. Problemem jest również prawo, które nie w każdym kraju tak samo reguluje kwestie kto jest odpowiedzialny za ewentualny błąd czy niepowodzenie lekarza – osoba oddalona setki kilomterów od pacjenta czy zespół na miejscu.  

3. Sieć w Rolnictwie – całe gospodarstwo w czujnikach

Internet rzeczy (IoT) bardzo namieszał w rozwoju rolnictwa. Dzięki zastosowaniu szybkich łączy, podobnie jak w przypadku pszczół rolnicy wykorzystując sensory i czujniki mogą kontrolować wpływ czynników atmosferycznych i zautomatyzować proces reagowania na nie. Gdy w szklarni jest zbyt sucho to system wyślę powiadomienie ogrodnikowi a ten zdecyduje czy należy włączyć dodatkowe zraszanie. Jedną z funkcji sztucznej inteligencji w rolnictwie  jest analizowanie dużych ilości danych z różnych obszarów gospodarstwa. Algorytmy AI mogą monitorować wiele procesów jednocześnie, zarówno na polu (np. pogoda, stan gleby, zdrowie roślin) jak i w budynkach inwentarskich (np. zachowanie zwierząt.  Dane te pochodzą z urządzeń Internetu Rzeczy (IoT), takich jak stacje pogodowe, czujniki w glebie, na zwierzętach, w szklarniach, budynkach inwentarskich, a także na maszynach. W przypadku hodowli zwierząt AI może identyfikować osobniki, których parametry (np. przyrost masy ciała, wydajność mleczna) różnią się od reszty. Takie nieprawidłowości mogą być trudne do zauważenia przez rolnika, który ma wiele innych obowiązków. Połączenie wielu technologii pozwoliło zautomatyzować prace ciężkie przy pomocy autonomicznych maszyn takich jak traktory czy opryskiwacze, które nie dość, że potrafią same poruszać się po wyznaczonych przez właściciela trasach to jeszcze dodatkowo same dozują moc oprysków czy prędkość wykonywania orki. Wszystkie te czynności i optymalizacje dążą do tego by zwiększyć plony i zaoszczędzić wodę i energię oraz sprawić by produkcja rolna była bardziej ekologiczna

4. Lekarze w sieci – telemedycyna

Rozmawialiśmy już o operacjach na odległość a teraz czas na kolejny segment medycyny, który został zrewolucjonizowany przez Internet! Telemedycyna i porady online stały się popularne w ostatnich latach. Wynikało to z pewnych społecznych ograniczeń, obostrzeń a póżniej także i z wygody. W przypadku specjalistów wysokiej klasy można było uniknąć dalekiej podróży by zdobyć konsultacje naszego problemu. Internet też pozwolił na dostęp do specjalistów tam, gdzie wśród ludzi występują trudności z dojazdem do placówek medycznych ze względu na wiek, stan zdrowia czy dużą odległość. W ten sposób skracając czas mogą odbyć wizytę i otrzymać diagnozę. Dodatkowo, powstały portale pacjenta, miejsca, gdzie chorzy mogą sprawdzić wyniki swoich badań, pobrać receptę czy tez umówić się bez konieczności wiszenia ze słuchawką na linii. Dostęp do informacji medycznych a także zaleceń, ćwiczeń i sposobów na rzucenie palenia czy zmianę stylu życia drastycznie zmienił podejście do dbania o zdrowie. Polacy coraz częściej przekonują się do tego rozwiązania i chętniej z niego korzystają. 

5. Inteligentne miasta i systemy zarządzania ruchem

Oprócz tego, że Internet jest już powszechnie dostępny w prywatnych domach, jego zastosowanie w miejskich infrastrukturach przynosi znaczące korzyści. Wykorzystanie Internetu w tworzeniu inteligentnych systemów zarządzania ruchem w miastach to istotny krok w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców i efektywności funkcjonowania miast. Sieci czujników, połączone z zaawansowanymi systemami monitorowania ruchu, stanowią kluczowy ich element. Dzięki nim centra zarządzania są w stanie gromadzić dane na temat natężenia ruchu, rodzaju pojazdów, a nawet jakości powietrza. Te informacje są następnie analizowane i wykorzystywane do podejmowania decyzji dotyczących optymalizacji przepływu ruchu oraz planowania infrastruktury drogowej. W ramach tych systemów, kamery monitorujące ruch uliczny, czujniki detekcji pojazdów, parkometry, a nawet systemy płatności za parkowanie są ze sobą zsynchronizowane. To umożliwia zarządzanie ruchem w czasie rzeczywistym, np. poprzez dostosowywanie sygnalizacji świetlnej do aktualnego natężenia ruchu lub kierowanie kierowców na alternatywne trasy w przypadku pojawienia się korków. Efektem tych działań jest zmniejszenie zatorów drogowych, co z kolei prowadzi do ograniczenia emisji spalin oraz poprawy jakości powietrza w mieście. Ponadto, zwiększa to komfort podróży i czasochłonność dojazdu mieszkańców oraz wspomaga działania służb ratunkowych i transportu publicznego. Nie można również zapominać o korzyściach dla środowiska miejskiego. Dzięki lepszemu zarządzaniu ruchem, miasta mogą zmniejszyć zużycie paliwa i emisję gazów cieplarnianych, co przyczynia się do zmniejszenia negatywnego wpływu transportu na środowisko naturalne. Rozwój inteligentnych systemów zarządzania ruchem za pośrednictwem Internetu ma ogromny potencjał w kreowaniu bardziej zrównoważonych, efektywnych i przyjaznych dla mieszkańców miast. Jest to tylko jedno z wielu obszarów, w których technologia wdrażana jest w celu poprawy jakości życia w obszarach miejskich.

Internet przekracza granice naszej wyobraźni, umożliwiając innowacyjne zastosowania, które jeszcze niedawno wydawały się niemożliwe. Nowa technologia pozwala na coraz większą automatyzację naszego życia, poszerzanie wiedzy i osiągania nowych rzeczy, które być może w niedługim czasie zmienia świat. Od monitorowania pszczół po zdalne operacje chirurgiczne, jego potencjał jest ogromny i nieustannie rośnie, zmieniając naszą planetę w miejsce w coraz bardziej przyjazne i bezpieczne.

Kategorie

Skip to content