Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

Korzystanie z Internetu może być piękną przygodą pełną rozrywki i zabawy. Mamy możliwość poznać tam nowe osoby, zdobyć szereg nowych informacji  oraz spełnić swoje zakupowe marzenie. Istnieje możliwość podglądania pingwinów na biegunie północnym za pomocą transmisji live z ich gniazda! Niestety Internet to też miejsce, w którym możemy zostać oszukani i pozbawieni  pieniędzy całego życia. Czy są jakieś sposoby aby się przed tych uchronić? Czy każdemu przypadkowi można zapobiec? Poznaj zasady w jaki sposób bezpiecznie korzystać z Internetu!

1.Regularnie aktualizuj wszystkie oprogramowanie na swoich urządzeniach,     w tym system operacyjny, przeglądarkę internetową oraz wszelkie aplikacje.

Wyskakujące powiadomienie o konieczności aktualizacji systemu to częsty widok użytkowników komputera. Niejednokrotnie potrafi zaskoczyć nas w najmniej spodziewanym momencie, zwłaszcza gdy pilnie musimy skorzystać z naszego urządzenia lub rozgrywamy najważniejszy mecz piłkarski jako manager klubu z Madrytu. Niech rzuci kamieniem ten, kto z pełną odpowiedzialnością przerwał rozrywkę i zgodnie z zaleceniem systemu pozwolił na dokonanie niezbędnych czynności. Prawdą jest to, że takie aktualizacje są niezbędne dla naszego komputera i systemu, a odkładanie ich w nieskończoność może być źródłem problemów. Producenci programów ale także aplikacji mobilnych w ten sposób informują nas, że jakaś jego część może stać się luką dla cybernetycznych przestępców i zrobią wszystko wprowadzając tak zwane łatki. Należy skrupulatnie aktualizować każde oprogramowanie a także zwrócić szczególną uwagę na produkty, których celem jest ochrona nas przed wirusami. Programy antywirusowe posiadają bazy zagrożeń, które mogą być skuteczne tylko i wyłącznie wtedy kiedy będą posiadały aktualne informacje o nich. 

2.Twórz unikalne i silne hasła, które zawierają kombinację liter, cyfr i znaków specjalnych.

Hasło do naszych kont jest jak brama, która chroni przed atakiem zombie. Jeśli będzie chroniona ciągiem cyfr „123456” to możemy być pewni, że nasze bezpieczeństwo będzie zagrożone. Według badań i sondaży przeprowadzonych w ostatnich latach, Polacy chętnie wybierają proste hasła z tego powodu, że łatwo je zapamiętać. Bądźmy szczerzy, komu by się chciało wymyślać inną kombinację do każdego portalu i strony. To ogromny błąd, który może nas wpędzić w kłopoty. Specjaliści zalecają aby do stworzenia hasła wykorzystać małe i wielkie litery, cyfry oraz znaki specjalne w naprzemiennej kolejności tak aby szyfr, który stworzymy był jak najtrudniejszy do złamania przez potencjalnego oszusta czyhającego w sieci.

3. Używaj dwuetapowej weryfikacji

Ten sposób ochrony w sieci staje się coraz popularniejszy. Metoda opiera się na dodatkowym zweryfikowaniu czy to aby na pewno właściciel loguje się do naszego konta. Po wpisaniu hasła swoją tożsamość możemy potwierdzić  na rożne sposoby, akceptując logowanie w aplikacji na telefonie, wpisując kod z smsa lub wykorzystując zewnętrzny klucz w kształcie przypominający mały pendrive. Pierwotnie opracowane przez Google wraz z Yubico a później przez FIDO Alliance urządzenie sprawia, że w łatwy i bezpieczny sposób możemy zalogować i zweryfikować swoją osobę na platformach. To taki token, na którym zakodowane jest potwierdzenie logowania do naszych kont. Ku uciesze użytkowników coraz więcej firm wprowadza taką możliwość do logowania się na swoich stronach czy kontach bankowych.

4. Bądź ostrożny podczas otwierania załączników i klikania na linki w emailach, zwłaszcza jeśli nie są one od zaufanych źródeł.

Czy zdarzyło Ci się kiedyś otrzymać email od Nigeryjskiego księcia, który postanowił Ci podarować całe swoje bogactwo pod warunkiem, że prześlesz mu 100$ na poczet opłat przelewu? A może wygrałeś nowego Iphona w konkursie mimo,  że w żadnym nie brałeś udziału? Tego typu oszustwa są popularne w Internecie i chyba każdy w swoim życiu natknął się na takie. Niestety, szansa, że są one prawdziwe jest bliska zero a fakt, że po wysłaniu wymienionej wyżej stówki kontakt się urwie niemal gwarantowany. Oszuści często liczą na nasz pośpiech a także brak uwagi podczas przeglądania skrzynki email. Czasem informacja z banku wydaje się prawdziwa ale tylko wprawione oko dostrzeże literówkę w adresie nadawcy. To popularny sposób podszywania się pod znane nam firmy czy instytucje.  Klikanie w podejrzane linki może spowodować wyczyszczenie naszego konta bankowego lub zainstalowanie złośliwego oprogramowania.

5.Uważaj na udostępnianie swoich danych osobowych w sieci.

To bardzo ważny aspekt korzystania z Internetu! Nie wszędzie nasze dane są bezpieczne, dlatego do zakupów w sieci wybierajmy sprawdzone sklepy z certyfikatami bezpieczeństwa na witrynie. Należy uważać przy podawaniu adresu czy danych wrażliwych korzystając z  portali społecznościowych, gdzie mogą wpaść w niepowołane ręce i stać się powodem naszych zmartwień. Nazwisko Panieńskie matki często jest etapem weryfikacji tożsamości na infolinii bankowej  dlatego niedopuszczalne jest abyśmy ustawili je na naszym profilu. W przypadku danych, które chcielibyśmy chronić przed innymi warto stosować szyfrowanie za pomocą odpowiednich narzędzi i programów aby mieć pewność, że nikt poza nami nie dowie się co znajduje się w środku. Hakerzy mogą także zaatakować nas przez publiczne sieci Wi-Fi, dlatego korzystając z takich nie logujmy się do aplikacji bankowych i nie wykonujmy transakcji finansowych.

6.Utrzymuj się na bieżąco w kwestiach związanych z zagrożeniami cybernetycznymi.

 Pogłębianie wiedzy o mechanizmach, które wykorzystują hakerzy w swoich oszustwach zminimalizuje ryzyko zostania ofiarą cyberprzestępstwa. Niestety nie każdy ma możliwość śledzenia tego w jaki sposób rozwinęła się ta gałąź Internetu, dlatego uczmy się sami i innych o potencjalnym zagrożeniu. Starsze osoby coraz rzadziej nabierają się na metodę na wnuczka lecz nie są świadomi, że sms z linkiem od kuriera czy firmy energetycznej może sprowadzić na nich masę kłopotów. Wzajemna edukacja, rozmowa i tłumaczenia sprawi, że ta zła część Internetu gdzie wszyscy chcą nasz oszukać i okraść odsunie się daleko za horyzont i pozostanie sama radość z  korzystania z dobrodziejstwa tego wynalazku.

Kategorie

Skip to content