Jak korzystać z Internetu, by pozostać produktywnym?

Jeszcze kilka lat temu nikt nie zakładał, że edukacja czy praca może odbywać się przez Internet i na odległość. Wszyscy wierzyliśmy, że uczyć się można tylko w szkołach i bibliotekach a miejsce pracy jest w zakładzie, biurze czy fabryce.  Sytuacja na świecie i rozwój technologii sprawił, że to podejście diametralnie się zmieniło. Wraz z  transformacją pojawiają się nowe wyzwania dotyczące efektywnego korzystania z nieskończonej sieci informacji w domowym biurze. W tym artykule przedstawiamy Wam praktyczne wskazówki, jak wykorzystać Internet i czas korzystania z niego w domu, aby pozostać produktywnym w pracy i nauce zdalnej.

Zarządzaj swoim czasem w sieci

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten kto obiecywał, że tylko na chwilę włączy filmiki ze śmiesznymi kotami w czasie przerwy a po dwóch godzinach zorientował się, że to jednak trwało odrobinę za długo. Najważniejsze jest świadome zarządzanie czasem spędzanym online. Stwórz harmonogram pracy, uwzględniając regularne przerwy oraz czas na odpoczynek. Wykorzystaj narzędzia do zarządzania czasem, takie jak aplikacje do śledzenia czasu lub techniki „pomodoro”! Przerwa w pracy zdalnej to też idealny moment aby na chwilę oderwać wzrok od monitora i kręgosłup od krzesła. Warto chociaż na chwilę i w domowym zaciszu wykonać kilka ćwiczeń gimnastycznych a później wyjrzeć przez okno na otaczająca nas zieleń. Pewne jest to, że oczy i plecy w przyszłości nam za to podziękują!

Ustal priorytety i cele

Istnieje grupa ludzi, którzy czerpią satysfakcję z odhaczania listy celów na dany dzień. Co więcej, istnieją aplikacje, które na wykresie przedstawia w skali miesiąca jak bardzo produktywni byliśmy oraz to ile ważnych spraw udało się już załatwić. Dlatego przed przystąpieniem do pracy zdalnej lub nauki  określ swoje priorytety i cele. Skoncentrowanie się na najważniejszych zadaniach oraz systematyczna praca sprawi, że z łatwością osiągniemy to co zaplanowaliśmy. Starodawne chińskie przysłowie mówi, że lepsza jest powolna i konsekwentna praca niż jeden krótki zryw produktywności.

Zadbaj o ergonomiczne środowisko pracy

Ergonomiczne miejsce pracy to temat rzeka, o którym można by rozmawiać godzinami. Ilość produktów dostępnych na rynku, które mają sprawić, że nasze stanowisko będzie jeszcze bardziej praktyczne i „zdrowe” jest nieskończenie długa. Zaczynając od biurek, które mogą być podnoszone elektrycznie, z dostawkami czy nawet z blatem w kształcie litery L. Fotele gamingowe na kształt kubełków z samochodów sportowych, profesjonalne pół-siedzedziska z wyprofilowanym wkładami kończąc na swego rodzaju klęcznikach czy nawet piłkach gumowych. Wszystkie te opcje mają za zadanie sprawić by użytkownik, który spędzi przed komputerem 8 godzin dziennie i 40 w tygodniu jak najmniej odczuwał przykre konsekwencje bólowe spowodowane pozycją w której przebywa. Nie dość, że zależy nam na wygodnej i poprawnej pozycji podczas pracy to jeszcze warto ją raz na jakiś czas zmieniać tak aby zaangażować inne partie mięśniowe.  

Korzystaj z narzędzi do organizacji i współpracy

Praca w biurze z kolegami bądź koleżankami ma tę zaletę, że wszystkie pomysły można przegadać na żywo a efekty pracy pokazać odwracając ekran. Pracując zdalnie gdzie każdy znajduje się w innym mieście niesie ze sobą pewne komplikacje. Rozwiązaniem jest wybranie jest jednego środowiska do wymiany plików oraz komunikatora do porozumiewania się. Ułatwi to planowanie zadań, komunikację z zespołem oraz śledzenie postępów pracy. Zapobiegnie to też gubieniu plików w emailach – dzięki temu możemy tworzyć panować nad  wszystkimi elementami i plikami w danym projekcie bez obawy o utratę bądź przeoczenie istotnego elementu.  

Bądź świadomy i krytyczny wobec informacji

Ten punkt na naszej liście chociaż oczywisty to jednak warty podkreślenia.  Wykorzystywanie Internetu do nauki jest świetnym rozwiązaniem, wiele informacji znajduje się na wyciagnięcie ręki lecz należy zachować czujność! Nie wszystko to co znajdziemy w odmętach wyszukiwarki jest prawdą. Wykorzystywanie modułów sztucznej inteligencji do pisania treści też potrafi nieść zgubne skutki – ilość błędów czy fałszywych informacji jest ogromna! Dodatkowa weryfikacja każdej informacji to dobry nawyk aby mieć pewność, że uczymy się wartościowych rzeczy i pracujemy na informacjach, które nie wprowadzają nas i innych w błąd.

Zapewnij sobie stabilne połączenie internetowe

Nie ma nic gorszego niż moment prezentacji przed zarządem swojego projektu i utrata połączenia internetowego! Wybór solidnego dostawcy Internetu to podstawa przy pracy zdalnej. Wybierając światłowód masz pewność, że duże pliku pobierzesz w mgnieniu oka, nie stracisz ani jednej sekundy z ważnego spotkania oraz masz pewność, że łącze będzie stałe i stabilne niezależnie od pogody. Sprawdź ofertę JMDI i wybierz pakiet odpowiedni dla Ciebie. W razie pytań i wątpliwości skonsultuj się z nami, z przyjemnością podpowiemy jakie rozwiązanie będzie odpowiednie dla Ciebie!

Praca czy nauka w sposób zdalny to dobrodziejstwo naszych czasów. Wiele osób w ten sposób wykonuje swoje obowiązki dlatego ważne jest to aby wykonywać je z pełną świadomością, samodyscypliną i planem. Świadome zarządzanie czasem, ustawienie priorytetów, dbanie o ergonomiczne środowisko pracy oraz korzystanie z odpowiednich narzędzi są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu! Pamiętajmy, że Internet jest tylko narzędziem, które może usprawnić nasze codzienne życie, ale to my sami musimy umiejętnie nim zarządzać, aby osiągnąć zamierzone cele.

Skip to content