Telewizja satelitarna vs. telewizja światłowodowa. Co będzie lepszym wyborem?

Z każdym dniem technologia wokół nas się zmienia i ciągle ewoluuje. Wszystkie dziedziny życia na przestrzeni lat zmieniły się i poszły do przodu, włącznie z telewizją w naszych domach. Tradycyjna telewizja satelitarna pojawiła się w Polsce w latach 80 i bardzo szybko zyskiwała na popularności oferując dostęp do różnego rodzaju treść zagranicznych jak później tych z kraju. Następnie, wraz z postępem technologicznym, rozwojem infrastruktury oraz możliwości przesyłu telewizji światłowodem to właśnie to medium stało się najczęstszym wyborem klientów z powodu przystępnej ceny najwyższej jakości. Jeżeli zastanawiasz się, która opcja byłby dla Ciebie lepsza, sprawdź nasze porównanie, być może przeanalizowane aspekty pomogą Ci podjąć decyzję!

1. Dostępność i Zasięg:

Telewizja satelitarna jest dostępna praktycznie wszędzie, pod warunkiem, że możesz zainstalować antenę satelitarną na dachu swojego domu. Oznacza to, że nawet w obszarach wiejskich, gdzie infrastruktura internetowa może być ograniczona, nadal można korzystać z szerokiego zakresu kanałów telewizyjnych. To ogromny plus dla wszystkich, którzy nawet mieszkając w najdalszych zakątkach kraju, w dzikich puszczach czy miejscach gdzie najbliższy sąsiad jest kilometry od nas może cieszyć się dostępem do informacji i rozrywki w formie ulubionych seriali czy filmów. Z drugiej strony, telewizja światłowodowa wymaga dostępu do infrastruktury technicznej – fizycznej sieci przewodów więc jej dostępność w niektórych miejscach może być ograniczony Zgodnie ze statystykami na wrzesień 2023 roku, światłowodowy Internet dociera w Polsce do ponad 5,5 mln punktów adresowych. Ilość miejsc, w których dostępna jest sieć światłowodowa z roku na rok zwiększa się a sama usługa cieszy się coraz większa popularnością. Polacy chętniej korzystają z usługi Internetu i telewizji po światłowodzie ze względu na to, że jest nieporównywalnie szybsza, stabilna a cena staje się coraz bardziej atrakcyjna dla każdego gospodarstwa domowego.

2. Jakość obrazu i dźwięku:

Telewizja satelitarna od dawna uchodziła za standard w zakresie jakości obrazu i dźwięku. Sygnał jest bezpośrednio przesyłany z satelity na odbiornik, co gwarantuje wyraźne, ostre obrazy oraz klarowny i bogaty dźwięk. Jednakże, wraz z rozwojem technologii, telewizja światłowodowa możliwościami przewyższa sygnał satelitarny. Dzięki wykorzystaniu włókien światłowodowych do przesyłania treści, możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości obrazu w rozdzielczości HD, Full HD, a nawet 4K. Dźwięk w telewizji światłowodowej również dźwięk jest czysty, dynamiczny i pełen szczegółów, co zapewnia widzom wspaniałe wrażenia podczas oglądania telewizji. Ostateczny wybór między tymi dwiema opcjami na poziomie jakości może zależeć od indywidualnych preferencji oraz dostępności usług w danej lokalizacji. Tradycyjne platformy satelitarne nie zapewniają takiej jakości 4K, ponieważ technologia transmisji satelitarnej jest ograniczona przez przepustowość pasma i inne czynniki technologiczne


3. Stabilność Połączenia:

Największą różnicę odnajdziemy właśnie tutaj. W przypadku telewizji satelitarnej pogoda może mieć znaczący wpływ na jakość sygnału, szczególnie w przypadku burz czy silnych opadów. Z pełną odpowiedzialnością możemy stwierdzić, że telewizja światłowodowa nie jest podatna na zakłócenia związane z warunkami atmosferycznymi, ponieważ sygnał jest przesyłany za pomocą przewodu składającego się z drobnych włókien, który jest odporny na warunki zewnętrzne. Najczęściej rozprowadzony jest pod ziemią więc dopóki nie zostanie uszkodzony fizycznie nie spotkamy się z żadnymi zakłóceniami. Oznacza to, że telewizja światłowodowa może zapewnić bardziej stabilne połączenie, co jest istotne szczególnie podczas oglądania transmisji na żywo. To główny argument, który przemawia za przeskoczeniem z satelity na światłowód. W ten sposób otrzymujemy stabilne łącze i nie musimy się stresować przestawianiem talerza gdy kolejna wichura obróci ją w inną stronę.


4. Pakiety i Koszty:

Ostateczny wybór między telewizją satelitarną a światłowodową może być również kwestią kosztów i dostępności pakietów. W niektórych przypadkach telewizja światłowodowa może być tańszą opcją, zwłaszcza jeśli korzystasz z pakietów łączonych z usługą internetową. Jednakże, koszty mogą się różnić w zależności od lokalizacji, dostawcy usług i wybranego pakietu. W przypadku telewizji światłowodowej możemy znaleźć inne opcje dodatkowe w ramach usługi takie jak nagrywanie czy oglądanie programów do tygodnia wstecz bez opłat. Te i inne nowe funkcje, które nie występują w telewizji satelitarnej mogą przeważyć szalę zwycięstwa na stronę światłowodu.
Podsumowując, wybór między telewizją satelitarną a światłowodową zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji oraz lokalizacji. Jeżeli w twojej okolicy nie ma sieci światłowodowej to prawdopodobnie telewizja satelitarna będzie jedynym wyborem. Z kolei jeśli szukasz wysokiej jakości obrazu i dźwięku, odporności na warunki atmosferyczne oraz potencjalnie niższych kosztów, telewizja światłowodowa może być bardziej odpowiednia dla Ciebie. Warto zatem dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, dostępność usług w danym regionie oraz oferowane pakiety przed podjęciem decyzji. Zapoznaj się z ofertą JMDI i sprawdź, który pakiet idealnie sprawdzi się w twoim domu!

 

Skip to content