Czym jest format 4K?

Czym jest format 4K,jakie są jego korzyści i czy warto się nim zainteresować?

Coraz częściej możemy zauważyć jak szybko zmienia się technologia w sprzętach gospodarstwa domowego. Jeszcze nie tak dawno telewizory były ciężkie i zajmowały cały stolik, wyświetlały czarno biały obraz a żeby przełączyć kanał należało podejść do nich i wcisnąć odpowiedni przycisk. Teraz patrząc na ogromny wybór w markecie, ciężko się połapać czym są magiczne skróty w nazwie i sposobie wyświetlania obrazu. Dziś bierzemy na celownik technologię 4K, spróbujemy wyjaśnić różnice i przedstawić korzyści płynące z dobrodziejstw postępu.

Czym jest 4K?

Najprościej mówiąc to rodzaj lub forma standardu wyświetlania obrazu. Jego nazwa pochodzi od ilości pikseli ułożonych horyzontalnie, dlatego rozdzielczość takiego obrazu to 3840×2160 pikseli. Dla porównania z standardem HD, którego początki sięgają roku 1964 i miały miejsce w Japonii to jest to dziewięciokrotnie większe zagęszczenie! Wszystko to sprawia, że jakość oglądanego obrazu jest zdecydowanie lepsza, wyraźniejsza i o wiele bardziej dokładna w szczegóły.

Jeśli już wiemy, czym jest jakość 4K to w drugiej kolejności musimy się zastanowić w jaki sposób możemy cieszyć się nią w domowym zaciszu. Aby obejrzeć swój ulubiony film bądź serial nie wystarczy sam telewizor wspierający technologię 4K, potrzebne jest też odpowiednio przygotowane źródło materiału. Skąd takie wziąć? W dzisiejszych czasach pojawia się coraz więcej możliwości oglądania produkcji filmowych czy telewizyjnych w najwyższej jakości. Stacje telewizyjne chętniej nadają swoją ramówkę w takim standardzie a dostawcy telewizji wyraźnie komunikują odbiorcom, na których kanałach możemy się z tym spotkać. W ofercie JMDI posiadamy kanały takie jak Eleven Sports 4K aby każdy fan sportu mógł odczuwać w swoim domu emocje takie same jak na stadionie ulubionej drużyny. Niech każde źdźbło trawy będzie możliwe do dostrzeżenia dla naszego oka! We wcześniejszych latach, dostęp do takich treści był bardziej utrudniony. Upowszechnił się gdy na rynek konsumencki weszła w 2016 roku technologia Blue Ray, które wpłynęły znacząco na wyparcie płyt DVD z rynku. Był to też świetny zabieg sprzedażowy bo znacznie podniosło popyt na telewizory obsługujące ten sposób wyświetlania. To właśnie ta technologia i ten rodzaj nośnika w formacie Ultra HD BlueRay pozwolił początkowo cieszyć się użytkownikom z najwyższej jakości obrazu w zaciszu swojego domu.

Plusy i minusy 4K

Dużo się mówi o jakości i komforcie korzystania z jakości 4K w domu. Czy mogą być złe strony tej technologii? Oczywiście, że tak.

Coraz częściej możemy znaleźć materiały w Internecie w tej rozdzielczości lecz nie zawsze są one darmowe czy łatwo dostępne. O ile korzystając z platformy YouTube możemy spotkać u ulubionych twórców materiały wykonane profesjonalnie i w najwyższej możliwej jakości to w przypadku serwisów streamingowych takich jak Netflix często kryją się one za dodatkowym abonamentem czy opłatą.

Innym ważnym argumentem jest konieczność posiadania oraz korzystania z dobrego łącza internetowego. Spowodowane jest to tym, że materiał w tej technologii zajmuje o wiele większą objętość niż FullHD dlatego „pożera” większą przepustowość łącza. Korzystając z Internetu z oferty JMDI nie musisz się przejmować tym problemem. Stałe łącze bez zakłóceń i przerw – wszystko czego potrzebujesz do przyjemnego i spokojnego oglądania!

A co się dzieje w świecie Gamingu? Tutaj sprawa też się lekko komplikuje.

Według statystyk prowadzonych przez Steam zdecydowana większość graczy dalej korzysta z monitorów w rozdzielczości FullHD, mimo zauważalnej tendencji spadkowej tego trendu. Konieczność zakupy nowego monitora a także rozbudowy komputera o nowe części potrafi odstraszyć wielu zapalonych graczy. Warto zauważyć również, że monitory komputerowe  w porównaniu z telewizorami użytkowane są z o wiele bliższej odległości co wpływa na większą zauważalność tych szczegółów. W przypadku gier multiplayer taki atut może przechylić szalę zwycięstwa na naszą stronę. Przydatne także w pracy przy projektach graficznych, zdjęciach czy obróbce wideo. Aby można było w pełni wykorzystać tę technologię należy uzbroić swój komputer w odpowiednią kartę graficzną.

4K- technologia, która wyświetla teraźniejszość

Mimo to, że 4K świętuje teraz szczyt swojej popularności to widząc jak szybki jest rozwój technologii za jakiś czas prawdopodobnie poznamy następcę, który będzie jeszcze lepszy, dokładniejszy i wyraźniejszy. Mimo wszystko na ten moment to format, który wchodzi do codziennego użytku i jest dostępny dla dużego grona społeczeństwa. Być może już niedługo telewizory zostaną zastąpione przez osobiste okulary z technologią VR i wtedy już inne parametry niż rozdzielczość i jakość staną się o wiele bardziej priorytetowe.

Kategorie

Skip to content