Jak sprawdzić prędkość Internetu?

Jak sprawdzić prędkość Internetu?
Jak sprawdzić prędkość Internetu?

Jak sprawdzić prędkość Internetu?

Czasem mknie jak rakieta, innym razem oblewa test szybkości. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, kiedy prędkość twojego Internetu jest najlepsza, przychodzimy z odpowiedzią.

Wybrana przez Ciebie prędkość powinna być dostosowana do Twoich potrzeb. Jeśli pracujesz z domu, korzystasz z relacji wideo przez komunikatory takie jak: Microsoft Teams, Zoom to Twoje połączenie powinno być płynne. Większość użytkowników wybiera 750 Mb/s- taka prędkość zapewnia już komfortową pracę w szczególności, gdy z łącza korzysta cała Rodzina. Warto również pamiętać, że taką prędkość osiągniesz tylko w idealnych warunkach.

Transfer w sieci Wi-Fi nie jest tak stabilny, jak poprzez router. Tak więc zaleca się wykonywać test prędkości przez podłączenie do routera kablem Ethernet. Pamiętaj, że rzeczywista prędkość Internetu rozkłada się na wszystkie urządzenia podłączone w danej chwili. Jeśli weźmiemy pod uwagę prędkość 750 Mb/s jest to maksymalna osiągalna prędkość Internetu dla pierwszego użytkownika, który zacznie korzystać z transferu. Reszta użytkowników może mieć słabsze lub przerwane połączenie.
Innym czynnikiem, który wpływa na szybkość Internetu, jest lokalizacja serwera i liczba osób korzystających w tym momencie z łącza. Bliska odległość innych sieci Wi-Fi może negatywnie wpływać na prędkość łącza, powodując rozproszenie sygnału.

Przewagę w stabilności połączenia ma światłowód. Przy połączeniu światłowodowym, obserwuje się wyższą stabilność Internetu, nawet w momencie pobierania przez wiele osób naraz.

Czy wiedziałeś, że sprawdzenie prędkości połączenia jest niezwykle proste?

Jako dostawca Internetu rekomendujemy użyć strony dedykowanej jako test prędkości łącza internetowego, np. https://www.speedtest.net na komputerze lub w aplikacji w telefonie.

Wyniki testu łącza - jak interpretować?

PING

Ping to miara szybkości odpowiedzi połączenia. Jest to wskaźnik czasu potrzebnego Twojemu komputerowi, aby odpowiedzieć na zapytania przychodzące z innego komputera. To wartość opóźnień transmisji danych przekazywanych do serwera, a więc im niższa, tym lepiej. Wyniki pomiaru tak ważnego dla graczy 🙂 Przykładowo, jeżeli ping wynosi 250, to oznacza, że widzisz, co się dzieje w grze, 250 milisekund później, niż w czasie rzeczywistym.

Download
- Szybkość ściągania

Pokazuje maksymalną prędkość pobierania danych na nasze urządzenie.

Dotyczy pobierania plików oraz prędkości ładowania się stron, muzyki i filmów.

Upload
- Szybkość wysyłania

Pokazuje najwyższą prędkość wysyłania danych na serwery w czasie rzeczywistym. Może się przydać przy zgrywaniu zdjęć do chmury, filmików na Facebook, Instagram, YouTube i inne.
Skip to content