Jaką wybrać prędkość Internetu?

jaki internet dla pracy zdalnej, jak wybrać prędkość internetu

Jaką wybrać prędkość Internetu?

Obecnie możesz zdecydować się na Internet stacjonarny w zasadzie o dowolnej prędkości, nawet do 1000 Mb/s. A może wystarczy 800, 600, a nawet 400 Mb/s? Jaka prędkość Internetu jest niezbędna do oglądania filmów i do gier? A jaka do pracy? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym tekście.

Jaka prędkość internetu jest dobra? Wszystko zależy od Twoich potrzeb!

Zasadniczo, im większa prędkość pobierania i prędkość wysyłania danych, tym lepiej. Jednak szybkość internetu kosztuje. Natomiast nie każdy potrzebuje najszybszego łącza spośród dostępnych na rynku. Dlatego dostawcy internetu oferują zwykle łącza o różnych prędkościach. Otóż o tym, jaka prędkość internetu będzie dla Ciebie odpowiednia, decyduje przede wszystkim to, do czego używasz internetu. Zupełnie inne potrzeby mają internauci ograniczający się do pracy zdalnej, polegającej na pisaniu tekstów, a inne gracze – dla których ważny jest komfort rozgrywki.

Jaki Internet do pracy zdalnej?

Jaką prędkość Internetu wybrać, aby bez problemu wykonywać pracę zdalną? Czasami może wystarczyć Internet stacjonarny o prędkości 25-30 Mb/spod warunkiem że nie musimy korzystać z wielu różnych stron internetowych w tym samym czasie, ani często przesyłać i pobierać pliki. Taka prędkość nie jest wygodna w przypadku odbywania wideo-rozmów czy przesyłania dużych plików, co może uniemożliwić komfortową pracę. Osoby, które pracują na programach dostępnych wyłącznie przez Internet lub muszą w pracy szybko otwierać wiele stron w przeglądarce, zdecydowanie potrzebują szybszego łącza światłowodowego.

Jeszcze większe wymagania mają osoby, które regularnie przesyłają i pobierają duże pliki – np. graficy, projektanci, architekci, inżynierowie. W tym przypadku potrzebna jest wyższa prędkość. Jeśli chcesz uniknąć problemów z jakością i płynnością połączeń, wybierz jedną z naszych propozycji. Teraz oferujemy jeszcze wyższą prędkość pobierania danych bez zmiany ceny. 350 Mb/s zamieniło się w 400 Mb/s, 550 Mb/s w 600 Mb/s, a 750 Mb/s w 800 Mb/s. Zwiększyliśmy również upload, czyli prędkość wysyłania danych. To równie istotny parametr dla komfortu pracy zdalnej, rozmów internetowych i nauki.

Jaki Internet do oglądania filmów i seriali w usługach VOD?

Poza pracą zdalną i przeglądaniem stron Internetowych wykorzystujesz sieć internetową również do oglądania filmów? Bez względu na to, z jakiej platformy korzystasz, będziesz potrzebował szybszego łącza. W tym przypadku minimalna prędkość łącza to 50 Mb/s, aby móc oglądać wideo w wysokiej jakości. Przy prędkości w okolicach 40 Mb/s jakość obrazu będzie gorsza, a jeśli Internet działa jeszcze wolniej, co pewien czas będziesz się zapewne zmagać z zacinaniem obrazu i nie mogącym dobiec końca buforowaniem.

Zasadniczo to, jaka prędkość Internetu jest dobra, zależy do tego, z jak bardzo wymagających zasobów sieci korzystasz. Jeśli zależy Ci na komfortowym oglądaniu filmów VOD w wysokiej rozdzielczości 4K UltraHD, potrzebujesz znacznie szybszego Internetu światłowodowego – np. 400 Mb/s niż w przypadku sporadycznego oglądania filmików na YouTube w średniej jakości.

Jaką prędkość Internetu wybrać do gier?

Gracze, którzy biorą udział w rozgrywkach sieciowych, to zdecydowanie najbardziej wymagający użytkownicy sieci. W ich przypadku Internet światłowodowy jest w zasadzie jedynym możliwym wyborem. Minimalna prędkość Internetu to w tym przypadku ok. 100 Mb/s, choć oczywiście jest to również zależne od tego, o jakich konkretnie grach mowa. Jednak prędkość pobierania to nie wszystko. Istotne są również:

  • prędkość wysyłania danych,
  • ping,
  • stabilność łącza.

Dla standardowych użytkowników sieci najważniejsza jest prędkość pobierania danych. Jednak dla graczy, którzy są interaktywnymi użytkownikami internetu, równie istotne jest wysyłanie danych. Podobnie jest w przypadku youtuberów i wszystkich streamerów, którym zależy na transmisji w wysokiej jakości obrazu i dźwięku.

Ponadto gracz zastanawia się nie tylko nad tym, jaka jest rzeczywista prędkość Internetu, ale również jaki jest ping, czyli w uproszczeniu prędkość odbioru danych wysyłanych przez innych użytkowników. Im niższy ping, tym szybciej gracz jest w stanie dostrzec ruchy innych zawodników, a jego własne akcje są dużo bardziej responsywne – co zwiększa szanse na wygraną w rozgrywce.

Aby odnieść sukces w grze, niezbędne jest też stabilne łącze. Zapewnia je tylko internet światłowodowy, który gwarantuje, że podczas rozgrywki nie dojdzie do zaprzestania przesyłania danych. Niestety dostawcy Internetu, którzy nie posiadają w ofercie światłowodów, nie mogą tego zapewnić.

Zapytaj nas o nasze rozwiązania dla graczy – doskonały upload, niski ping i stabilne łącze to tylko niektóre z cech wyróżniających nasz Internet światłowodowy.

Skip to content