Dlaczego warto wybrać Internet światłowodowy? 5 zalet światłowodu.

Czytając o usługach operatorów, może być trudno połapać się w różnych technologiach, taryfach i sprzęcie. Najwięcej pytań krąży jednak w sieci wokół stosunkowo mało znanej w Polsce technologii światłowodowej. Wprawdzie pierwsi abonenci telefoniczni dostęp do światłowodu zyskali na początku lat 90., ale błyskawiczny rozwój tej sieci internetowej sprawił, że nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak to właściwie działa i czym się różni od wcześniejszych rozwiązań. Poniżej zalety światłowodu w pigułce.

Czy są jakieś wady internetu światłowodowego?
Internet światłowodowy — czyli jaki? W skrócie chodzi o przesył na zasadzie odbicia wiązki światła wewnątrz kabla światłowodowego z włókna szklanego. Alternatywą jest zwykle internet radiowy (sieci komórkowe, satelity, WI-FI) czy kablowy (sieci ethernet, „kablówka tv”). Jeśli zacząć od minusów, to główne wady światłowodów dotyczą infrastruktury i dostępu, bo doprowadzenie takiego łącza wymaga dosłownie położenia światłowodu w ziemi lub wykorzystania istniejących słupów sieci elektrycznej. Jeśli więc np. w danej gminie tylko jedna osoba chciałaby skorzystać ze światłowodu, to raczej nie uzyska dostępu do łącza. Na tym jednak jego wady się kończą. Wymieńmy więc zalety światłowodów.
 
1: Szybkość internetu światłowodowego
Pod kątem infrastruktury jest łatwiej zapewnić szybkie, stabilne łącze światłowodowe, niż równie „mocny” internet tradycyjny (nie mówiąc o komórkowym). Porównajmy kilka rynkowych ofert aktualnych na sierpień 2024 r.:
●       internet światłowodowy JMDI: od 400/100 Mb/s do 1000/200 Mb/s
●       internet mobilny (na podstawie danych SpeedTest.pl): 56-76 Mb/s do 12-15 Mb/s
●       internet 5G (na podstawie danych SpeedTest.pl): 129-231 Mb/s do 21-31 Mb/s
●       internet domowy (na podstawie danych SpeedTest.pl): 229-256 Mb/s do 46-212 Mb/s
Wystarczy rzut oka na te dane, by zauważyć, jak niestabilne i nieprzewidywalne jest łącze w innych technologiach. Kabel światłowodowy oferuje na tym tle najszybszy internet.
 
2: Internet światłowodowy bez przeciążeń
W przypadku „tradycyjnych” łącz, dostawcy często nakładają ograniczenia na moc sieci.
Przykład z życia: jeśli np. miliony Polaków w jednym momencie oglądają mecz, to moc Twojej transmisji może spaść np. do 100/20 Mb/s lub nawet mniej.
Przeciążenia stacji bazowych w praktyce zdarzają się dość często, a prędkość internetu może się wahać z dnia na dzień i z godziny na godzinę. Tego problemu nie ma, jeśli chodzi o zastosowanie światłowodu, w którym wysoka moc przesyłu u jednego użytkownika nie wpływa na wydajność sieci u innej osoby.
Zapraszamy do kontaktu, jeśli interesuje Państwa stabilny internet światłowodowy JMDI.
 
3: Światłowód to również polskie firmy
Jeśli chodzi o światłowód, zalety nie kończą się na aspektach praktycznych. Warto również odnotować, że to jedna z nielicznych możliwości cieszenia się internetem od polskiego, często lokalnego dostawcy. To przekłada się na miejsca pracy, ale też na łatwiejszy kontakt, niż w przypadku infolinii dużych sieci, na które trudno (i coraz trudniej w dobie „konsultantów AI”) się dodzwonić.
 
4: Światłowód to brak zakłóceń sygnału
W marcu 2024 r. na Ukrainie jedna ze stron konfliktu wykorzystała po raz pierwszy nietypowy dron, za którym ciągnął się… 10-kilometrowy zwój światłowodu. Chodziło o zdalne sterowanie bez ryzyka zakłócenia sygnału za pomocą broni elektronicznej. Ten ekstremalny przykład pokazuje zalety światłowodu, jeśli chodzi o brak zakłóceń sygnału. Dla porównania zobaczmy, co może zakłócić internet radiowy:
●       burze,
●       budynki, ściany i inne przeszkody terenu,
●       elementy metalowe.
Zakłócenia elektromagnetyczne to nie tylko użycie broni, ale też wyładowania czy skutki korzystania z urządzeń magnetycznych czy elektrycznych. Sygnał internetu światłowodowego jest bardziej stabilny i przewidywalny na tle innych usług telekomunikacyjnych, bo nie da się go w ten sposób zakłócić.
 
5: Sieć światłowodowa jest bezpieczniejsza
To wciąż nie wszystkie zalety światłowodu. Choć na początku nawiązaliśmy już do przykładu zahaczającego o bezpieczeństwo sieci światłowodowej, to warto rozwinąć ten temat. Dla firmy, korporacji, ale i budynku wielorodzinnego, bezpieczeństwo sieci to coraz poważniejszy problem. Również każdy z nas w internecie już nie tylko ogląda filmy, ale też płaci rachunki czy korzysta z Profilu Zaufanego. Sieci światłowodowe są uważane za jedne z najbezpieczniejszych i najmniej podatnych na ataki z zewnątrz. Sama szybkość takiego internetu sprawia, że dane jest trudniej przechwycić. Jest i prozaiczny fakt: kabel światłowodu z włókna szklanego jest mniej podatny na korozję niż „zwykłe” przewody miedziane.
 
Mamy nadzieję, że tym krótkim artykułem udało nam się odpowiedzieć na najbardziej palące pytania o światłowód. Zalety tej technologii zdecydowanie przeważają nad wadami, dlatego coraz więcej osób szuka takich usług telekomunikacyjnych i docenia możliwość współpracy z lokalnym dostawcą.
Skip to content