O co chodzi z DVB-T2?

Zmiana standardu nadawania telewizji z DVB-T na DVB-T2. Co to oznacza?

DVB-T2 Co oznacza zmiana standardu nadawania telewizji dla odbiorców w Polsce?

Już 28 marca 2022 r. ruszył proces zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej z DVB-T na standard cyfrowy DVB-T2

(ang. Digital Video Broadcasting-Terrestrial Second Generation). DVB-T2 to nowej generacji sygnał telewizyjny nadawany w Polsce za pośrednictwem anten umieszczonych na masztach, obejmujących zasięgiem duże obszary.

Klienci JMDI mogą spać spokojnie. Nasze kanały są odbierane w technologii cyfrowej  oraz IPTV. Zmiana dotyczy nadawania sygnału do telewizji naziemnej i nie ma wpływu na usługi świadczone przez JMDI.

Zmiany na DVB-T2 reguluje ,,Decyzja o zmianie przeznaczenia” podjęta przez Parlament i Radę Europejską z 2017 r. Związane jest to z przełączaniem pasma 700 MHz i zwalnianiem tego miejsca na rozwój sieci 5G. W ramach transformacji telewizji cyfrowej MUX-y 1-4 są przenoszone na inne częstotliwości i zmienia się sposób kodowania z aktualnego AVC na HEVC.

Specjaliści z Telewizji Polskiej zapewniają, że technologia DVB-T2 efektywniej wykorzystuje pasmo i lepiej kompresuje dane. Głównymi zaletami zmiany na DVB-T2 są: szersza oferta i więcej programów, możliwość nadawania programów UHD/ 4k, lepsza jakość dźwięku i dostępność usług dodatkowych.

Aby odbierać DVB-T2 w Polsce, odbiorniki i dekodery muszą wspierać kodowanie HEVC. Jeżeli odbiorniki o standardzie DVB-T2/AVC nie będą w stanie odbierać nowego sygnału, to może być potrzebny zakup specjalnie dostosowanego do tego dekodera. Najprostszym sposobem na zweryfikowanie czy nasz telewizor będzie w stanie odbierać sygnał w nowym standardzie, jest zapoznanie się z instrukcją obsługi i sprawdzenie, czy na liście obsługiwanych standardów kompresji znajduje się HEVC (H.265).
Informacje te możemy pozyskać również, kontaktując się z producentem naszego telewizora.
Nadawcy sygnału telewizyjnego zadbali również o kilka programów testowych, gdzie poprzez automatyczne strojenie można spróbować połączyć się i zweryfikować czy telewizor posiada DVB-T2.

Transformacja przejścia na DVB-T2 odbywać się będzie etapami. W pierwszej kolejności zmiany wejdą dla województw: lubuskiego i dolnośląskiego. Za pośrednictwem strony rządowej można sprawdzić termin przełączenia darmowej naziemnej telewizji cyfrowej w swoim województwie https://www.gov.pl/web/dvbt2/wyszukiwarka-ntc.

Jeśli telewizor nie spełnia norm do przetwarzania nowej technologii DVB-T2 to rozwiązaniem, może być podłączenie usługi telewizji od JMDI. W ten sposób, bez wymieniania sprzętu można  cieszyć się telewizją oraz pakietem dodatkowych usług. Wśród nich między innymi znajduje się: szersza oferta kanałów sportowych i telewizja z nagrań.  Zobacz naszą ofertę  https://jmdi.pl/oferta-dla-budynkow-wielorodzinnych/ .

Kategorie

Skip to content